پی‌گیری یک شهروند بهایی از اموال ضبط شده منجر به بازداشت او شد

در پی افزایش فشار بر شهروندان بهایی با شروع سال جدید، ساعت ده و نیم روز شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۰ ماموران وزارت اطلاعات شهرستان بابل به بهانه نشان‌دادن نامه، به منزل یک شهروند بهایی به نام «منیژه اعظمیان» (ایقانی) وارد شده و شروع به تفتیش منزل وی کردند.

ماموران با درخواست اعظمیان برای اطلاع دادن به محل کار همسرش موافقت نکردند و پس از ضبط موبایل، کامپیوتر، کتاب‌ها و عکس‌های مذهبی، به او گفتند باید تا دو ساعت دیگر خود را به اداره اطلاعات بابل معرفی کند.

منیژه اعظمیان دو ساعت بعد به اداره اطلاعات مراجعه کرد و پس از چند ساعت بازجویی آزاد شد. روز چهارشنبه ۲۵ فروردین، جهت پی‌گیری وسایل ضبط شده از منزلش به اداره اطلاعات بابل رفت اما در همان محل بازداشت ‌شد. اعظمیان را تحت‌الحفظ از اداره اطلاعات به دادسرای بابل منتقل و در آن‌جا به او اتهام تبلیغ علیه نظام تفهیم کردند.

در اداره اطلاعات برای منیژه اعظمیان درخواست ۱۰ روز بازداشت موقت شد که بازپرس پرونده با یک روز بازداشت موافقت کرد و متهم از همان محل به زندان بابل انتقال یافت.

منیژه اعظمیان پس از گذراندن ۲۴ ساعت بازداشت و حبس انفرادی در زندان بابل، با وثیقه معادل ۵۰ میلیون تومان آزاد شد.

با به پایان رسیدن تعطیلات نوروز، فشار و آزار بر بهاییان ایران به طور ناگهانی افزایش یافته است و بیش از ۲۰ شهروند بهایی در شهرهای مختلف ایران با بازرسی منزل یا بازداشت مواجه شده‌اند.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

سیمین فهندژ: می‌خواهند با افزایش فشارها، جامعه بهایی را از پا بیاندازند

با پایان یافتن تعطیلات نوروزی، در روزهای گذشته بیش از ۲۵ شهروند بهایی در شهرهای شیراز، مشهد، بندرعباس و کرج بازداشت و احضار شدند یا منازل آن‌ها مورد تفتیش نیروهای امنیتی قرار گرفت.

این اقدام وزارت اطلاعات و قوه قضاییه ایران در زمانی انجام شد که کشور با آغاز موج چهارم شیوع بیماری کرونا مواجه است و اکثر شهرها در وضعیت پرخطر و قرمز قرار دارند.

زندان‌ها از پر ریسک‌ترین مکان‌های ابتلای بیماری به‌شمار می‌روند. حضور ماموران وزارت اطلاعات در منازل بهاییان و تفتیش لوازم منزل آن‌ها هم مغایر پروتکل‌های بهداشتی است که مسوولان بهداشتی کشور بر آن تاکید می‌کنند.

«ایران‌وایر» در همین رابطه با «سیمین فهندژ»، نماینده جامعه جهانی بهایی در سازمان ملل متحد گفت‌وگو کرده است.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021