کیخسرو خسرویانی

کیخسرو خسرویانی موسس اولین چاپخانه زرتشتیان در ایران است که نخستین نمونه‌های اوستا و تقویم زرتشتیان را منتشر کرد.
کیخسرو خسرویانی

کیخسرو خسرویانی در سال ۱۲۹۷ خورشیدی در رحمت‌آباد یزد چشم به جهان گشود. او با راهنمایی میرزا سروش لهراسب توانست مدرک ششم ابتدایی را بگیرد.

در سن ۱۴ سالگی برای دانش‌اندوزی و درآمد بیشتر به هندوستان رفت. سفر او ۱۲ سال به درازا کشید و در سن ۲۶ سالگی به ایران بازگشت. کیخسرو خسرویانی (راستی) پس از مدتی زندگی در رحمت آباد به تهران آمد و در خیابان منوچهری در مغازه‌ای به‌ نام راستی سرگرم به کار فروش نوشت‌افزار شد.

در سال ۱۳۴۵ خورشیدی، کیخسرو خسرویانی توانست با یاری روانشاد موبد رستم شهزادی و سازمان فروهر، ماتریس حروف دین‌دبیره (: حروف دینی زرتشتی) را از هندوستان وارد ایران کند و در سال ۱۳۴۵ خورشیدی نخستین آموزش‌نامه‌ی حروف دین‌دبیره را به چاپ رساند

او در سال ۱۳۲۸ خورشیدی سالنمای کوچک جیبی و دیواری را چاپ کرد

مجله هوخت که در آن زمان تنها نشریه زرتشتی بود و با سردبیری روانشاد اردشیر جهانیان اداره می‌شد نیز از کارهای چاپخانه‌ی راستی است. از آغاز تا پایان مجله‌ی هوخت در چاپخانه راستی به چاپ رسید. پس از آن چند سالی چاپ مجله فروهر نیز در چاپخانه راستی انجام می گرفت.

این چاپخانه از سال ۱۳۵۲ تا حدود ده سال بعد با چاپ انواع «کتاب»، «سربرگ» و جزوه، یکی از سه چاپخانه‌ بزرگ ایران پس از چاپخانه «اقبال» و «روزنامه کیهان» بود اما پس از سال ۱۳۶۲ خورشیدی به دلیل بیماری کیخسرو راستی و بعد شریک و برادرش تعطیل و بسته شد.

کیخسرو خسرویانی روز ۱۴ آذرماه ۱۳۷۷ خورشیدی در تهران در گذشت.

اطلاعات بیشتر درباره کیخسرو خسرویانی

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021