دکتر روح‌الله سپیر

روح‌الله سپیر

روح الله سپیر فرزند دوم مرحوم میرزا آقاجان و بانو نصرت، نیز نوه حکیم شلمو پزشک حاذق دربار ناصرالدین شاه قاجار بود و در سال 1290 خورشیدی در خانواده مرفه در تهران به دنیا آمد. 

روح الله سپیر تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه نور و صداقت آغاز کرد، سپس دوره متوسطه را با فراگیری زبان انگلیسی در کالج امریکایی با موفقیت به پایان رسانید. او مدتی در همین مدرسه به تدریس علوم طبیعی مشغول شد و زمانی هم در داروخانه به داروسازی پرداخت. اوقات فراغتش را به ورزش های شنا و کوهنوردی می گذراند، همچنین از استعدادش در امر نمایشنامه نویسی بهره می برد و گاهی نوشته هایش را در محیط آموزشی بر روی صحنه تئاتر میبرد. او زبان انگلیسی را مانند دیگر اعضا خانواده اش به خوبی می‌دانست.

پس از تاسیس دانشکده پزشکی دانشگاه تهران در دوران زمامداری رضاشاه، روح الله سپیر یکی از نخستین دانشجویان بوده که توانست به این دانشکده راه یابد و با موفقیت فارغ التحصیل شود.

مدتی بعد در یک بیمارستان دولتی در بخش زنان و زایمان مشغول به گذرانیدن دوره انترنی شد. 

همزمان با پناهنده‌شدن لهستانی‌ها به ایران در زمان جنگ جهانی دوم، کانون جوانان به سرپرستی دکتر سپیر با تلاشی بی وقفه شبانه روز صدها بیمار مشرف به مرگ را از مرگ حتمی نجات دادند.

وی با همکاری گروهی از یهودیان مرکز درمانی دکتر سپیر را بنیان‌گذاشت.

دکتر سپیر در ۲۲ فروردین ۱۳۲۲ چشم از جهان فرو بست.

اطلاعات بیشتر درباره دکتر روح‌الله سپیر

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در email

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021