بی خبری از مجید مرادی و حیدر تیموری دراویش گنابادی محبوس در زندان ایلام

یک منبع نزدیک به خانواده «مجید مرادی» و «حیدر تیموری» دراویش گنابادی زندانی در زندان ایلام نسبت به بی خبری مطلق از فرزندان خود ابراز نگرانی کردند.

به گفته این فرد مطلع از شش روز قبل «مجید مرادی» و «حیدر تیموری» که در  ۱۲ آذرماه سال ۱۳۹۸ از زندان تهران بزرگ به زندان ایلام منتقل شده‌اند، هیچ تماسی با خانواده نداشته‌اند.

این بی خبری در حالی رخ داده که در پی انتقال آنان به زندان ایلام، مسئولان این زندان  با استفاده از زور و اجبار اقدام به تراشیدن موی سر و سبیل این دراویش کرده و آنها را با وضعیتی تحقیرآمیز به «بند سلامت» این زندان منتقل کرده‌اند.

این دو درویش زندانی در زندان ایلام بدون رعایت اصل تفکیک جرائم به بند سلامت ا منتقل شده‌ و همراه با زندانیان جرائم عادی در یک مکان نگهداری می‌شوند.

منبع نزدیک به خانواده این دراویش گنابادی به ایران وایر می‌گوید: « از لحظه ورود به زندان مرکزی ایلام هیچ‌گونه لوازم بهداشتی و پتو در دسترس شان قرار داده نشده است. دو هفته پیش هم از سوی آقای فولادی رییس زندان مرکزی ایلام و آقای نصور پور معاون زندان و آقای بیگی مدیر داخلی زندان مورد تهدید و فحاشی قرار گرفته‌اند. به آنها گفته شده حتما همیشه باید موها و ناخن‌هایتان کوتاه و مرتب باشد. در صف آمار حضور داشته باشند. هواخوری اجباری است و در این هوای سرد آمار را هم در محل هواخوری زندان می‌گیرند.»

این فرد مطلع در ادامه افزود: «از روزی که خبر کوتاه کردن اجباری موی سر و سبیل این دراویش رسانه‌ای شد، به طور مرتب با هماهنگی مسولین زندان تحت نظر سایر زندانیان هستند تا مبادا خبری را به بیرون از زندان منعکس کنند.» اعمال رفتارهایی مثل تراشیدن مو و سبیل، نشان از تنبیه و مجازات مضاعف و البته پرسوال از نظر حقوقی دارد.

مجید مرادی در جریان حادثه گلستان هفتم با ضرب و شتم فراوان بازداشت و به زندان منتقل شد. او توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۵ ضربه شلاق ۲ سال محرومیت اجتماعی و رسانه‌ای، ۲ سال ممنوعیت خروج از کشور و دو سال تبعید محکوم شده است. اتهامات او «اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در فرقه ضدامنیتی دراویش»، «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور»، «تمرد از دستور ماموران» و «اخلال در نظم و آسایش عمومی» اعلام شده است.

حیدر تیموری نیز که در جریان حوادث گلستان هفتم با ضرب و شتم فراوان بازداشت شد در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به  ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به خاش محکوم شده است.

بر اساس تبصره ماده ۲۱ آخرین دستورالعمل ساماندهی زندانیان که رییس قوه قضائیه در شهریورماه ۱۳۹۸ ابلاغ کرده، در خصوص محل اقامت و نقل و انتقال زندانیان توضیح آمده است: «در اجرای تبصره ماده ۵۱۳ قانون آیین دادرسی کیفری زندانی حق دارد حبس موضوع محکومیت خود را در زندان محل اقامت‌گاهش سپری نماید، مگر آن‌که این امر موجب مفسده باشد که در این صورت با تشخیص قاضی صادرکننده رای قطعی، محکوم علیه به نزدیک‌ترین زندان به محل اقامت وی منتقل می‌شود.» انتقال این زندانیان با وجود مفاد مطرح در این دستورالعمل و آیین‌نامه اجرایی زندان، غیرقانونی بوده است.

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

خبرنامه

با عضویت در خبرنامه از آخرین اطلاعات منتشر شده در سایت آگاه شوید

دیگر خبرها

اخبار

بهاییان در هفته سوم اردیبهشت: افزایش چشم‌گیر احضار و بازداشت زنان بهایی

طی هفته‌های اخیر، موج حملات به زنان بهایی در سراسر ایران شدت گرفته است. ده‌ها زن با احضار به دادگاه و روبه‌رو شدن با اتهامات کیفری بی‌اساس که منجر به سال‌ها زندان می‌شود، از خانواده‌های خود جدا شده و در معرض بی‌رحمی و خشونت سیستم قضایی ایران قرار گرفته‌اند. از اواسط اسفند‌ماه، از مجموع ۸۵ نفر از بهاییانی که به دادگاه احضار یا زندانی شده‌اند، ۶۵ نفر، یعنی حدود سه چهارم آن‌ها زن بوده‌اند.

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد.

© Copyright Off-Centre Productions 2021