اخبار اقلیت‌های دینی ایران

یورش به منزل و ضرب و شتم پسر یک خانواده بهایی

بنا به گزارش رسیده به «ایران‌وایر»، پانزده تن از ماموران وزرات اطلاعات صبح روز دوشنبه ۲۳بهمن۱۴۰۲، به منزل «بابک زمانی»، شهروند بهایی ساکن قائمشهر یورش بردند.

بنا به گفته‌ یک منبع مطلع، ساعت ۹ و نیم صبح دوشنبه، ماموران اداره اطلاعات از بالای دیوار به داخل منزل آقای زمانی پریدند. ماموران حکمی به نام «مریم ذبیحی (زمانی)»، همسر بابک در دست داشتند. آنان به محض ورود، شروع به تفتیش محل و پرس‌و‌جو از حاضرین کردند.

ادامه مطلب »
ماموستا محمد خضرنژاد، از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری به اعدام محکوم شد

رسانه‌های حقوق بشری کُرد از صدور حکم اعدام برای ماموستا محمد خضرنژاد، روحانی اهل سنت و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری ایران خبر داده‌اند.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشرکردستان، محمد خضرنژاد از سوی شعبه ۳ دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه به ریاست قاضی رضا نجف‌زاده به اتهام «افساد فی الارض»، «لطمه وارد کردن به تمامیت یا استقلال کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به اعدام و ۱۶ سال حبس محکوم شده است.

ادامه مطلب »
شهدخت خانجانی، شهروند بهایی به ۱۱ سال زندان محکوم شد

دادگاه تجدید نظر سمنان با کاهش دادن حکم بدوی یک شهروند بهایی ساکن سمنان، او را به بیش از ده سال زندان و مجازات‌های تکمیلی محکوم کرد.

بنا به گزارش رسیده، شعبه هفت دادگاه تجدید نظر استان سمنان «شهدخت خانجانی» را به اتهام تشکیل گروه و دسته به قصد برهم زدن امنیت کشور به ده سال زندان و بابت اتهام تبلیغ علیه نظام به یک سال زندان محکوم کرد.

ادامه مطلب »
دادگاه انیسا فنائیان، شهروند بهایی در سمنان برگزار شد

دادگاه انیسا فنائیان (ایقانی)، شهروند بهایی ساکن سمنان در تاریخ‌های ۶دی و ۱۶بهمن در شعبه یک دادگاه انقلاب سمنان به ریاست قاضی ایثاری با حضور متهم و وکیل برگزار شد.

این شهروند بهایی متهم به «تشکیل، راه اندازی و اداره گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور»، تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و تبلیغ علیه نظام از طریق آموزش خلاف شرع اسلام است.

ادامه مطلب »
سرکوب زنان بهایی ایران؛ بی‌خبری از یکتا فهندژ در پنجمین دستگیری

جمهوری اسلامی از سال گذشته، هم‌زمان با خیزش مردمی «زن، زندگی، آزادی»، فشار حداکثری و روزافزون را بر شهروندان بهایی آغاز کرده است. در طی این دوره، ده‌ها تن از پیروان آیین بهایی دستگیر و هرکدام با حکم‌های سنگین قضایی روبه‌رو شده‌اند. بسیاری، این شکل آزارواذیت بهاییان را، مشابه سرکوب بهاییان در دهه شصت می‌دانند.

اما زنان بهایی، سهم بیشتری از مردان در جریان سرکوب حکومتی داشته‌اند. اخبار منتشره نشان می‌دهد که در یک سال و نیم گذشته، تعداد زیادی از زنان بهایی دستگیر، محاکمه، زندانی و در انتظار یا اجرای حکم هستند. «یکتا فهندژ سعدی»، یکی از آخرین بازداشت‌شدگان بهایی است.

ادامه مطلب »
قطار چهارشنبه‌ها؛ داستان یک خانواده بهایی و یک بازجوی اطلاعات

«قطار چهارشنبه‌ها»، اثر «انیسا دهقانی»، روایت رنج‌های یک خانواده چهار نفره بهایی در ایران پس از انقلاب ۱۳۵۷ است. این خانواده‌‌ شبیه اکثر خانواده‌های ایرانی متشکل از پدر، مادر و دو فرزند (یک دختر- یک پسر) است که هرکدام از این چهار تن، در برابر وقایع زندگی دارای نظریات و عکس‌العمل‌های متفاوتی هستند. قطار چهارشنبه‌ها اما، مسافر دیگری هم دارد؛ نفر پنجم که کارمند سابق وزارت اطلاعات و بازجوی پدر خانواده است.

ادامه مطلب »
آغاز حکم سه سال زندان آزیتا فروغی در مشهد

«آزیتا فروغی»، روز شنبه ۷بهمن۱۴۰۲ پس از احضار، خود را جهت اجرای حکم به زندان وکیل آباد مشهد معرفی کرد و به زندان منتقل شد.

جلسه دادگاه این شهروند بهایی در مهر سال جاری در شعبه یک دادگاه انقلاب مشهد به ریاست قاضی «هادی منصوری» تشکیل شد و آزیتا فروغی بنا به‌اتهام «عضویت در گروه به قصد برهم زدن امنیت کشور» به سه سال زندان و به‌اتهام «تبلیغ علیه نظام» به هشت ماه زندان در مجموع به سه سال و هشت ماه زندان محکوم شد.حکم بدوی عینا در دادگاه تجدیدنظر تایید شد.

ادامه مطلب »

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021