اخبار اقلیت‌های دینی ایران

شهدای بهایی جنگ ایران و عراق: داریوش محمدی

۲۴ تیرماه ۱۳۹۵، گورستان بهاییان شهرستان قُروه در استان کردستان با حکم مقام قضایی به عنوان تغییر کاربری با بولدوزر کاملا تخریب و صاف شد. در عملیات تخریب، تعداد زیادی از قبور، سنگ‌ قبرها، ساختمان غسال‌خانه، فضای سبز و درخت‌ها تخریب و خاک‌برداری شدند. در این محل، قبر یک سرباز شهید به نام «داریوش محمدی» هم وجود دارد. داریوش که شبیه چنین روزی در تیر ماه ۲۸ سال قبل در آن محل دفن شده بود، یکی از ده‌ها سرباز بهایی است که در طی دوران جنگ ایران و عراق شهید، مفقودالاثر، مجروح و معلول شده‌اند؛ ولی بنیاد شهید هیچ‌گاه این سربازان را به خاطر اعتقادات دینی‌شان با عنوان شهید یا جانباز نپذیرفت، نام آن‌ها در هیچ آماری از شهدای جنگ دیده نمی‌شود و هیچ کوچه و خیابان به یاد آنان نام‌گذاری نشده است.

ادامه مطلب »
صدور حکم ۸۵ سال حبس و تبعید برای ۲۶ شهروند بهایی

در تاریخ ۸ خرداد ۱۴۰۱، شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی ساداتی، بیست و شش شهروند بهائی را به «اتهام اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی و خارجی کشور» به ۸۵ سال حبس، تبعید و ممنوعیت خروج از کشور محکوم کرد.

ادامه مطلب »
همه با هم علیه تبعیض‌های دینی؛ خداناباوران ایران چه می‌گویند؟

«ایران‌وایر» در سلسله گفت‌وگوهایی با شهروندان و صاحب‌نظران پیرو ادیان گوناگون، چند سوال عمده را مطرح می‌کند: «در شرایطی که جمهوری اسلامی به طور سیستماتیک حقوق اقلیت‌های دینی و مذهبی را نقض می‌کند، وظیفه شهروندان آزاداندیش و معتقد به اصول جهان‌شمول حقوق بشر چیست؟ اقلیت‌ها چه انتظاری از هموطنان خود و چه پیشنهادهایی برای آنان دارند؟» در این بخش، با گروهی از شهروندانی که خود را خداناباور یا آتئیست می‌دانند، گفت‌وگو کرده‌ایم.

ادامه مطلب »
حکایت حذف نیروهای اهل سنت از بدنه دولت در استان هرمزگان

شیخ احمد خنجی، امام جمعه اهل سنت پارسیان خاطر حذف نیروهای اهل سنت از دولت در مناطق سنی نشین و جایگزین آنها با نیروهایی که جایگاهی پیش مردم ندارند، از ابراهیم رییسی گلایه میکند. او می‌گوید: حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد مردم این منطقه اهل سنت هستند، توقع اهل سنت این است که مدیران کلیدی اهل سنت هم داشته باشند.

ادامه مطلب »

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021