اخبار اقلیت‌های دینی ایران

دکتر اسماعیل قدیریان، سرنوشت یک دانشمند بهایی در ایران

در دوران همه‌گیری ویروس کرونا، صدها پزشک و پرستار بهایی ایرانی در سراسر جهان به بیماران خود کمک می‌کنند و از سوی مردم و دولت‌های کشوری که در آن اقامت دارند، تحسین می‌شوند.

اما بسیاری از این پزشکان و پرستاران که در ایران درس خواندند و خدمت کردند، پس از انقلاب اسلامی بی‌کار شدند، از تحصیلات دانشگاهی محروم شدند و سهم بسیاری از آن‌ها چوبه‌های دار و جوخه‌های آتش شد. جرم این پزشکان، پرستاران و دیگر اعضای کادر درمان، باور به دینی بود که حاکمان جمهوری اسلامی آن را «ضاله» می‌دانستند.

ادامه مطلب »
مسیحی خوب، مسیحی بد: مصائب مسیحیان فارسی‌زبان به روایت یک کشیش

خود را یکی از اعضای «کلیسای ایران» معرفی می‌کند. نام‌آشناست و حبس و درد کشیده. کشیش «بهنام ایرانی»، از فعالان مسیحی، مسلمان‌زاده بوده و سال‌ها قبل تغییر مذهب داده است. او به‌ خاطر فعالیت‌های تبلیغی در ایران بارها تهدید، احضار و بازداشت شده و با اتهامات مختلفی از جمله «محاربه با خدا و افساد فی‌الارض»، «اقدام علیه امنیت ملی» و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» روبه‌رو بوده است.

کشیش بهنام ایرانی که شش سال را در زندان‌های ایران گذرانده است، از درد و رنجی می‌گوید که مسیحیان ایران به دلیل باورهای خود متحمل می‌شوند.

ادامه مطلب »
شکایت اهل‌سنت ایران از حسن روحانی رد شد

دیوان عالی ایران شکایت جمعی از اهل سنت کشور از «حسن روحانی»، رییس جمهوری را رد کرده است.

به گزارش روزنامه «اعتماد»، جمعی از اهل سنت ایران این شکایت را در ۳۳ صفحه تنظیم کرده و در هشتم اردیبهشت‌ ۱۴۰۰ در دیوان‌عالی کشور ثبت کرده بودند.

اهل سنت ایران به دلیل خلف وعده‌های انتخاباتی حسن روحانی در زمینه تامین حقوق پیروان ادیان و مذاهب و هم‌چنین عدم تامین حقوق اقلیت‌های قومی و زبانی، علیه حسن روحانی شکایت کرده‌ بودند.

ادامه مطلب »
مرور رسانه: استفاده ابزاری نظام از جامعه کلیمی ایران در آستانه انتخابات

«حقوقی که یک مسلمان در جمهوری اسلامی دارد، جامعه یهودیان هم دارند!» این ادعای رهبر جامعه یهودیان ایران و نماینده آن‌ها در مجلس شورای اسلامی است که در گفت‌وگویی با رسانه حکومتی باشگاه خبرنگاران جوان عنوان کرده است. نماینده‌ای که نقش «یکی از اِلمان‌های دکور صحنه در جمهوری اسلامی» را ایفا می‌کند.

ادامه مطلب »
۸ سال محکومیت به دلیل درخواست تشکیل یک سازمان مردم‌نهاد

«آتسا احمدائی رفسنجانی»، شهروند بهایی ساکن تهران با حکم قاضی «افشاری»، ریاست شعبه۲۶ دادگاه انقلاب تهران به هشت سال حبس تعزیری محکوم شد.

به گفته نزدیکان وی، مصداق اتهاماتی که برای او در نظر گرفته شده، تشکیل یک سازمان مردم‌نهاد است؛ سازمانی که البته هیچ‌گاه تشکیل نشده است و آتسا احمدائی فقط درخواست تشکیل آن را برای دریافت مجوز به وزارت کشور ارایه داده بود.

ادامه مطلب »
یادی از حبیب القانیان؛ کارآفرین برجسته یهودی و ایرانی میهن‌دوست

«کارمل ملامد» خبرنگار ایرانی آمریکایی شناخته شده‌ای است که در جنوب کالیفرنیا زندگی می‌کند. او در این مقاله که برای «ایران وایر» نوشته شده، تصویری از زندگی یک کارآفرین و سرمایه‌دار یهودی ایرانی به‌دست می‌دهد که سهم مهمی در بهبود شرایط زندگی ایرانیان داشت؛ اما جمهوری اسلامی جانش را گرفت.

ادامه مطلب »
احضار معین محمدی، شهروند بهایی به زندان یزد

«معین محمدی»، شهروند بهایی ساکن یزد جهت اجرای حکم به زندان احضار شد. بر اساس احضاریه الکترونیکی صادر شده، به این شهروند بهایی از تاریخ درج ابلاغیه در سامانه ابلاغ (۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰) به مدت ۱۰ روز مهلت داده شده است تا خود را به شعبه اول دایره دادگاه انقلاب یزد معرفی کند.

ادامه مطلب »

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021