اخبار اقلیت‌های دینی ایران

عبد‌الله شهبازی؛ یک بهایی‌ستیز که مغضوب قدرت شد

«عبد‌الله شهبازی» یکی از بزرگ‌ترین تئوریسن‌های نفرت‌پراکنی علیه یهودیان و بهاییان در ایران، از چشم قدرت افتاده و به حاشیه رانده شده است و برخی گزارش‌های تایید نشده هم از مهاجرتش به آمریکا حکایت دارد.

این گزارش‌ها می‌گوید شهبازی ابتدا در خانه دخترش در نیویورک ساکن بوده و بعد‌ها به خانه دیگری نقل مکان کرده است. گروهی از فعالان رسانه‌ای و حقوق بشری هم تایید کرده‌اند، شهبازی از سال‌ها پیش ساکن آمریکا شده است.

ادامه مطلب »
جنب و جوش سال نوی میلادی در خیابان مجیدیه تهران

این‌جا خیابان «مجیدیه» تهران است، یکی از محله‌های ارمنی‌نشین پایتخت. حال و هوای سال نو میلادی در محله‌های ارمنی‌نشین، مثل این خیابان و خیابان «میرزای شیرازی»، بیش از دیگر نقاط پایتخت به چشم می‌خورد. مراسم کریسمس برای مسیحیان ارمنی مانند سایر مسیحیان جهان، در روز ۲۵دسامبر برگزار نمی‌شود. آن‌ها روز ششم ژانویه را روز میلاد حضرت مسیح می‌دانند و مراسم کریسمس را برگزار می‌کنند. بنابراین، برای ارامنه جهان هنوز کریسمس فرا نرسیده است.

ادامه مطلب »
بازداشت تعدادی از شهروندان بهائی در ماهشهر

بنا به گزارش رسیده به «ایران‌وایر»، حوالی ساعت ۷ صبح روز دوشنبه ۶ دی ماه، ماموران امنیتی به منازل سه شهروند بهائی در بندر ماهشهر هجوم برده و پس از تفتیش محل، لوازم الکترونیکی، مدارک شناسایی و اسناد شخصی ساکنین منازل را ضبط کردند.

ادامه مطلب »
مولوی مشعوف پس از نپذیرفتن امامت جمعه آزاد شهر، بازداشت شد

مولوی نعمت الله مشعوف که پس از عزل مولوی محمد حسین گرگیج به عنوان امام جمعه اهل سنت آزادشهر منصوب شده بود توسط نیروهای اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت شد. بازداشت این روحانی اهل سنت پس از ان صورت گرفته که وی انتصاب خود به عنوان امام جمعه آزادشهر از سوی نماینده ولی فقیه را رد کرده است.

ادامه مطلب »
اعطای ۱۰ روز مرخصی کریسمس به برخی مسیحیان زندانی در ایران

امروز دوشنبه ششم دی‌ماه ۱۴۰۰ خبرگزاری فارس از صدور بخشنامه‌ای خبر داد که رئیس به موجب آن به محکومان مسیحی «۱۰ روز مرخصی کریسمس» داده می‌شود.
این خبر درحالی منتشر می‌شود که سعید دهقان وکیل بنجامین بریر، گردشگر فرانسوی زندانی در زندان مشهد صبح امروز از اعتصاب غذای او به دلیل عدم امکان تماس با خانواده در شب کریسمس خبر داد.

ادامه مطلب »
پنهان‌کاری بزرگ رئیسی در دیدار با خانواده یک شهید مسیحی

روز ۳دی‌۱۴۰۰ «ابراهیم رئیسی» که در آستانه کریسمس به دیدار خانواده یک سرباز شهید مسیحی جنگ ایران و عراق رفته بود، گفت: «هر کسی که آماده باشد تا جانش را برای وطن، مردم و امنیت جامعه فدا کند؛ برای ملت ایران عزیز و محترم است. به همین دلیل شهدا مایه افتخار ایران و ایرانیان هستند.» این در حالی است که بیش از سه دهه پس از پایان جنگ، جمهوری اسلامی حاضر نشده که ده‌ها شهروند بهایی کشته‌شده در جبهه‌ها را شهید بنامد. همچنین، جانبازان و اسرای بهاییِ جنگ ایران و عراق نیز به رسمیت شناخته نمی‌شوند.

ادامه مطلب »
کلیسای میناس مقدس؛ یادگار دوران قاجار در ده ونک

در روزگاری که محله امروزی «ونک» در تهران یکی از آبادی‌های «شمیران» بود و به جای ساختمان‌ها و برج‌های سر به فلک کشیده، تا چشم کار می‌کرد مزارع کشاورزی و باغ‌های سرسبز در میان تپه‌های اطراف آن دیده می‌شدند، بخشی از آبادی ونک به «ونک ارامنه» مشهور بود. کلیسای «میناس مقدس» یکی از یادگارهای همان دوران است؛ دوران حکومت «محمد شاه قاجار» که گروهی از ارامنه در بخش شرقی آبادی ونک ساکن شدند.

ادامه مطلب »
راهپیمایی انبوهی از جمعیت آزادشهر در حمایت از مولوی گرگیج

روز جمعه سوم دی‌ماه ۱۴۰۰، جمعیت انبوهی از مردم آزادشهر استان گلستان در حمایت از «مولوی محمد حسین گرگیج» امام جمعه عزل شده این شهر دست به تجمع اعتراضی و راهپیمایی زدند. وبسایت حال‌وش ویدیوهایی از این راهمپیمایی را منتشر کرده است که در آن صدها نفر شعار الله‌اکبر می‌دهند.

ادامه مطلب »

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021