اخبار اقلیت‌های دینی ایران

بازداشت چهار روحانی اهل سنت به دست نیروهای امنیتی در ارومیه

نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، چهار روحانی اهل سنت را در ارومیه بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

شبکه جهانی «کلمه» که اخبار اهل سنت ایران را منتشر می‌کند، در گزارشی هویت این شهروندان را مولوی «شمس‌الدین مطهری»، مولوی «گل‌محمد منصوری»، مولوی «حسین‌احمد شهیدی» و مولوی «فاضل مرادی» اعلام کرده و نوشت این افراد روز چهارشنبه ۲۳خرداد۱۴۰۳ و بدون ارائه حکم قضایی، بازداشت شدند.

ادامه مطلب »
عزل یک روحانی اهل سنت از امامت جمعه توسط دادگاه ویژه روحانیت

در ادامه فشارهای امنیتی بر روحانیون اهل سنت در ایران، دادگاه ویژه روحانیت مشهد یک روحانی اهل سنت استان خراسان جنوبی را از امامت نماز جمعه عزل کرد.

کمپین فعالین بلوچ، روز شنبه ۲۶ خرداد در گزارشی نوشت این روحانی مولوی «عبدالاحد پارسا» نام دارد و تا پیش از این امام جمعه «روستای طاغان» و مدیر مدرسه دینی این روستا بود.

ادامه مطلب »
مولوی عبدالحمید: دولت رئیسی در حق همه ملت ایران ظلم کرد

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل تسنن زاهدان، روز جمعه با اشاره به حوادث تلخ دوره ابراهیم رئیسی مانند «جمعه خونین زاهدان»، گفت: «ما برای حمایت از دولت سیزدهم هزینه گزافی دادیم اما این دولت هم در حق اهل سنت و هم در حق همه ملت ایران ظلم کرد.»

ادامه مطلب »
دو برادر یارسانی در کرمانشاه مجددا بازداشت شدند

بنا بر گزارش منابع حقوق بشری ایران، «پوریا منتی منجق تپه» و«شجاع منتی منجق تپه»، دو برادر زندانی کُرد پیرو آیین یارسان اهل شهر صحنه از توابع استان کرمانشاه که در حال سپری کردن دوره محکومیت خود به صورت رای باز بودند، پس از معرفی خود به زندان، بار دیگر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

ادامه مطلب »
بازداشت یک روحانی اهل سنت توسط نیروهای اداره اطلاعات زاهدان

نیروهای اداره اطلاعات زاهدان با یورش به منزل مسکونی یک روحانی اهل سنت، وی را بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل کردند.

بر اساس گزارش کمپین فعالین بلوچ، این روحانی با نام «بسم الله خوگیانی» روز شنبه ۱۹ خرداد ماه ۱۴۰۳، دستگیر شده است.

ادامه مطلب »
مظاهر حیدری، از دراویش گنابادی در شهرکرد مجددا بازداشت شد

بنا بر اطلاع «ایران‌وایر»، «مظاهر حیدری»، درویش گنابادی، امروز نوزدهم خردادماه مجددا در شهرکرد بازداشت شده است.

منابع مطلع گفته‌اند که امروز نیروهای امنیتی با مراجعه به منزل مظاهر حیدری در شهرکرد، او را بازداشت کردند. هنوز از اتهامات و محل نگهداری این درویش گنابادی اطلاعی در دست نیست.

ادامه مطلب »
رویا ثابت، شهروند بهایی مقیم امارات؛ ۱۱۵ روز بازداشت بدون اتهام مشخص

«ایشان با ما همکاری نمی‌کند»؛ این تنها پاسخی است که مسوولان قضایی و امنیتی به خانواده «رویا ثابت»، شهروند بهایی ۵۷ ساله مقیم امارات داده‌اند. وقتی خانواده‌ این شهروند بهایی می‌پرسند که رویا در چه زمینه‌ای همکاری نمی‌کند؟ مسوولان پاسخ می‌دهند که ما نمی‌توانیم چیزی به شما بگوییم، او خودش می‌داند.

ادامه مطلب »
حسین امانت طراح نماد تهران؛ «ما با تو اشک ریختیم»

«حسین امانت»، معمار برجسته ایرانی-کانادایی، در حالی‌که هفته گذشته دکترای افتخاری ادبیات را از دانشگاه «بریتیش کلمبیا» در ونکوور کانادا دریافت می‌کرد، اشک در چشمانش حلقه زده بود.

او در سخنرانی خود با قدردانی از «سنت باستانی طراحی و ساخت‌وساز میهن خود که حداقل سه هزار سال قدمت دارد» و این‌که چگونه این میراث الهام‌بخش حرفه شش دهه‌ای او بوده است، به ریشه‌های ایرانی خود ادای احترام کرد.

ادامه مطلب »

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021