شلمو کهن‌صدق

شلمو کهن‌صدق

شلمو کهن صدق(سلطان سلیمان) فرزند ارشد ملا یوسف کهن صدق در سال ۱۲۷۰ خورشیدی در تهران چشم به جهان گشود.

او همزمان با تأسیس مدرسه آلیانس (اتحاد) تحصیلات خود را در این مدرسه آغاز و در ۱۸ سالگی پس از اخذ دیپلم فارسی و فرانسه، بلافاصله در آلیانس مشغول به تدریس شد.

در سال ۱۲۹۰ خورشیدی پس از اخذ دیپلم انگلیسی به استخدام ژاندارمری (شاخه‌ای از ارتش) درآمد و بیش از هفت سال انجام وظیفه کرد تا به درجه سروانی (سلطان) ارتقاء یافت و از آن پس ملقب به سلطان سلیمان شد.

او با تشکیل یک شورای سیزده نفری از جوانان، اولین نهضت فرهنگی جوانان یهود تهران را در ۲۶ سالگی بنیاد نهاد و خودش به سمت ریاست آن انتخاب شد. از اهداف مهم این نهضت، آموزش زبان عبری، ترویج و اشاعه فقه وعلوم دینی یهود، ایجاد وحدت و همبستگی بین کلیمیان ایران و تشویق به ایجاد ارتباط با دیگر یهودیان کشورهای جهان بود.

شلمو کهن صدق از بنیان‌گذاران اولیه انجمن کلیمیان تهران به شمار می‌رود. او نخستین جلسه انجمن کلیمیان را در حیاط منزل شخصی خود در منطقه عودلاجان تشکیل داد.

شلمو کهن صدق در سال ۱۳۰۳ خورشیدی به اتفاق گروهی از همکیشان برای زیارت به سرزمین مقدس رفت. او بعدتر در شرکت کامپاکس که قرارداد ساختن راه آهن سراسری را داشت با سمت مدیر حسابداری مشغول به کار شد.

او و «راب‌ لوی» در سال ۱۳۲۵ خورشیدی بزرگترین نهاد فرهنگی کلیمیان ایران با نام مجتمع فرهنگی اوتصر هتورا بنیاد نهاده شد و طی مدت کوتاهی در بیشتر شهرهای یهودی‌نشین شعبه‌هایی با نام مدارس گنج دانش تاسیس شد.

شلمو کهن صدق (سلطان سلیمان) در طول حیات خود تألیفات متعددی داشت که برخی از آنها منتشر نشد.  اولین تالیف او در سال ۱۲۹۴ خورشیدی با نام «خودآموز عبری» منتشر شد که بعدها به عنوان کتاب درسی در مدارس آلیانس مورد استفاده قرار گرفت.

او برای اولین بار اقدام به تهیه، تنظیم و استخراج تقویم عبری کرد.

شلمو کهن‌صدق در سال ۱۳۴۳ خورشیدی در اثر عارضه قلبی درگذشت.

اطلاعات بیشتر درباره شلمو کهن‌صدق

اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی

درباره ما

در این وبسایت اطلاعات مربوط به ادیان و مذاهب ایران گردآوری شده ودر درسترس شما قرار دارد. با مراجعه به فهرست و گزینه‌های سایت، به این اطلاعات دسترسی پیدا خواهید کرد. 

© Copyright Off-Centre Productions 2021